המכשול העיקרי לכניסת המיני-ברים למגזר החרדי והדתי היה השימוש בשבת במים החמים. "במשך עשרות שנים השוק החרדי והדתי דרש את שלו", אומר דב ציוני, מהנדס המכון המדעי טכנולוגי להלכה, "והיו פניות שונות למכון שביקשו למצוא פתרון למיני-בר ואף פרסמתי כמה מאמרים בנידון, אך בעוד ולמים הקרים הצלחנו לייצר מענה, בכל הנוגע למים החמים, איש לא האמין כי ניתן לארגן מיני-בר ביתי, בגודל שגרתי, עם פתרון למים חמים ללא חשש גרמא וכל מיני קולות שונות".


מי שהצליח לפרוץ את הדרך בעניין זה הוא מר יוסף בך מקליפורניה, שבהמשך חבר למומחי נועם1. המטרה הייתה חדה וברורה. "הבנו שכדי שהמוצר יהיה אטרקטיבי ויעיל הוא חייב לענות על צרכי המשפחה בכלל, ולא רק בשבת. בכל משפחה ברוכת ילדים יש מגוון סיטואציות שמצריכות מים חמים או קרים בכמות גבוהה מהמקובל במגזר הכללי. ידענו כי תפוקת המים, גם החמים וגם הקרים, תהיה חייבת לעמוד במדד צרכי המשפחה. החלטנו כי הבעיה המצויה במיני-ברים רגילים, כשההורים רוצים מים חמים לקפה, התינוקות מבקשים דייסה, והמיני-בר עם המיכל הרגיל אינו מצליח לעמוד בתפוקה הנדרשת – לא תהיה אצלנו".


הפריצה המשפחתית הושגה דווקא בזכות העבודה על ההתקן לשבת. "מומחי הפיתוח", אומר ציוני, "פירקו את המיחם לגורמים והתחילו לעשות חושבים מתחילה. הרצון היה להגיע למיכל ענק, כך שהוא יוכל להכיל מים חמים שיספיקו לכל המשפחה, בחול ושבת. לשם כך, נעשה ארגון חדש של כל המערך הטכנולוגי והפנימי של בר מים. כל המערכת הפנימית צומצמה ומוזערה, נעשה שימוש בחוק הידוע של קור יורד וחום עולה, כך שבניגוד למיני-ברים אחרים, בנועם1 מיכל המים הקרים נמצא בחלל הריק שמתחת לגובה הברזים, והמיכל החם קיבל את כל השטח העליון.


"לאחר שהוסדר עניינו של המיכל הענק שזכה לכינוי 'המיכל המשפחתי', ידענו שהצלחנו להביא מוצר שניתן יהיה להשתמש בו במשך השבת כולה ללא כל חשש. אמנם עוד ארוכה הייתה הדרך, נדרשה עבודה על כוונון וואט נכון וקבוע לשבת; על צינור קצר מהמיכל ועד היציאה, למניעת התקררות המים בשבת; על מפסק שלא יחזור למצב רגיל גם לאחר הפסקת חשמל רגעית; על התקן למילוי אוטומטי של המיכל בערב שבת, כך שהפעלת התקן השבת תהיה רק על מיכל משפחתי מלא, אבל הבסיס היה האפשרות למיני-בר עם מיכל משפחתי ענק של 40 כוסות.


"גם בציבורים שלא אמונים על שמירת שבת אדוקה", מציין ציוני, "המיני-בר תפס חזק. אנשים רוצים לשמור שבת, ואם הצלחנו להביא להם פתרון, הוא מתקבל בברכה. התפקיד של הצרכן הוא להיזהר מחיקויים לוודא שהמיני-בר מצויד בהתקן שבת של המכון המדעי טכנולוגי להלכה ושהוא בעל מיכל משפחתי גדול ומותאם", חותם ציוני.
 

תגיות: